DP2HD4K60H
Login for pricing
In Stock:
116 available
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapter - 4K 60Hz HDR10 Active DisplayPort 1.4 to HDMI 2.0b Video Converter - 4K DP to HDMI Adapter Dongle for Monitor/Display/TV - Latching DP Connector (DP2HD4K60H)
- PERFORMANCE: DisplayPort 1.4 to HDMI 2.0b adapter with HDR10 supports UHD 4K 60Hz (3840x2160), 18Gbps bandwidth supports YCbCr 4:4:4 8-bit chroma subsampling, 7.1ch Audio, HDCP 2.2, DPCP
- 4.8"" (12cm) attached cable
- Backwards compatible w/ 1080p
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DP2HD4K60H |
| EAN | 0065030879729 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
DisplayPort™ 1.4 Video Adapter | Ultra HD | Up to 18Gbps
With brighter colors and greater contrast, the adapter is ideal for:
• Creating eye-catching visuals for photography, videography, cinematography
• Displaying crisp digital signage walls
• Delivering enriched presentations
True 4K at 60Hz and HDR
The DisplayPort to HDMI adapter is fully compatible with your HDMI 2.0b equipment, supporting resolutions up to 4K 60Hz (3840 x 2160) and bandwidths up to 18Gbps. The adapter offers 4:4:4 chroma subsampling, so every pixel gets its own unique color. It’s also backward compatible with earlier versions of HDMI and DisplayPort at their supported maximum resolutions.
Ideal for Travel
Hassle-Free Setup
DP2HD4K60H is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Notes:
The StarTech.com Advantage
True 4K at 60Hz and HDR
Ideal for Travel
Hassle-Free Setup
Notes:
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Chipset | MegaChips - MCDP2900 |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.122 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 60% |
| Other features | |
| Width | 253 mm |
| Height | 11 mm |
| Depth | 29 mm |
| Material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 253 mm |
| Height | 11 mm |
| Depth | 29 mm |
| Weight | 25 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 46 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |