PEX40GQSFDPI
Login for pricing
In Stock:
5 available
- TECH SPECS: 2x 40 Gbps Open QSFP+ Ports
- MSA Compliant
- Intel XL710 Chip
- MMF & SMF Fiber Support
- PCIe 3.0 x8
Category: Network Cards
Increase your network speed
Add redundant connections in zero-downtime environments
Add scalable network connections
Enhance your network capabilities
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
The PEX40GQSFDPI is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Increase your network speed
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | QSFP+ |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Intel - XL710-BM2 |
| VLAN tagging | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Ethernet LAN | No |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Activity, Link |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Indication | |
| System requirements | |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 57 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 121 mm |
| Depth | 181 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 127 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 212 g |
| Packaging data | |
| Low-profile bracket | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 212 g |
| Quick start guide | Yes |
| Performance | |
| Other features | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Quick start guide | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Packaging content | |
| Low-profile bracket | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |