RKCOND17HD
Login for pricing
In Stock: 1 available
  • Versatile Interfaces: 17.3" Active Matrix TFT 16:9 widescreen
  • Dual Rails
  • 1U height
  • Full keyboard + Trackpad
More Information
SKU RKCOND17HD
EAN 0065030872515
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
1080p Display | 17 Inch | 1U | DVI & VGA Interface | Cables Included
Dual Rail Design
High Definition LCD Monitor
The 1080p KVM console is 17.3” and LED back-lit, for low power consumption. It supports high definition resolutions up to 1920x1080 providing sharper video performance.
Digital & Analog Support
Simple Setup
This KVM console comes with everything you need to set up:
✔ 1 Audio Cable
✔ 1 Set of KVM Cables (USB/VGA)
✔ 2 Rear Mounting Brackets
✔ M5 Cage Nuts and Screws
The StarTech.com Advantage
Display
Response time8 ms
Display number of colours262144 colours
Display typeLCD
DisplayTFT LCD
Display diagonal43.9 cm (17.3")
Viewing angle, vertical120°
Viewing angle, horizontal140°
Pixel pitch0.199 x 0.199 mm
On Screen Display (OSD)No
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness250 cd/m²
Contrast ratio (typical)650:1
Aspect ratio16:9
Supported resolutions1024x576 1152x648 1280x720 1366x76 1600x900 1920x1080
Technical details
LED indicatorsYes
Rack mountingYes
Rack capacity1U
Operating relative humidity (H-H)0 - 80%
Mean time between failures (MTBF)44230 h
MaterialSteel
Product colourBlack
Cables includedAudio (3.5mm), KVM
Compliance certificatesRoHS
Ports & interfaces
Video port typeDVI/VGA
Mouse port typeUSB
Keyboard port typeUSB
USB 2.0 Type-A ports quantity2
3.5 mm (1/8-inch) outYes
3.5 mm (1/8-inch) inYes
DVI connector typeDVI-D
DVI output ports1
DVI input ports1
USB 2.0 Type-B ports quantity1
Keyboard
Hot keysYes
Power
AC adapter input voltage100 - 240 V
Input current1 A
Power consumption (typical)19.4 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Certificates
CertificationCE, FCC, UL, REACH
Weight & dimensions
Mounting depth (min)65 cm
Mounting depth (max)100 cm
Weight13.6 kg
Width480 mm
Height44 mm
Depth727 mm
Packaging data
Package width680 mm
Package depth840 mm
Package height133 mm
Package weight18.9 kg
Packaging content
Screws includedYes
Mounting brackets includedYes
Quick installation guideYes
Number of screws8
Number of cage nuts8
Included power plug typesANZ, EU, JP, NA, UK
Cage nuts includedYes
Logistics data
Master (outer) case width680 mm
Master (outer) case length840 mm
Master (outer) case height133 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com 16 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 19" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support StarTech.com 16 Port Rackmount KVM Con... Login for pricing
StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 17" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support
Bestseller
StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Cons... Login for pricing
StarTech.com Rackmount KVM Console HD 1080p - Single Port VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF StarTech.com Rackmount KVM Console HD... Login for pricing
StarTech.com 16 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 17" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support StarTech.com 16 Port Rackmount KVM Con... Login for pricing
StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 19" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support