StarTech.com HDMI21-CBL-8K60-4M HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
SKU
HDMI21-CBL-8K60-4M
Login for pricing
In Stock:
46 available
Category: HDMI Cables
| SKU | HDMI21-CBL-8K60-4M |
|---|---|
| EAN | 0065030920353 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dolby technologies | DTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 4 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| AWG wire size | 26 |
| HDMI version | 2.1 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 7680 x 4320 |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| HDCP version | 2.3 |
| Cable type | Round cable |
| HDMI cable type | Ultra High Speed HDMI cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 300 g |
| Cable diameter | 8.5 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 230 mm |
| Packaging content | |
| Packaging data | |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 230 mm |
| Technical details | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com HDMI21-CBL-8K60-4M HDMI c...
Login for pricing
Popular
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Mal...
StarTech.com 7m High Speed HDMI Cable...
Bestseller
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl...
Hot Product
Lindy 4.5m CROMO Slim High Speed HDMI...
Recommended
Manhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethe...