813874B21ST
Login for pricing
In Stock:
5 available
- 100% HPE 813874-B21 COMPATIBLE: Works with HPE switches like BladeSystem, c-Class and others
- TECHNICAL SPECS: 10GBASE-T / 10Gbps / Copper / RJ-45 Connector / Distances up to 30m (98.4ft)
- TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in HPE routers and switches
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SKU | 813874B21ST |
| EAN | 0065030880305 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
10Gbps | Copper | RJ45 | 30 m (98.4 ft) | Lifetime Warranty
Technical Specifications:
• Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps
• Type: Copper
• Connection Type: RJ45 Connector
• Maximum Transfer Distance: 30 m (98.4 ft)
• MTBF: 4,598,430 hours
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): No
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
Technical Specifications:
• Type: Copper
• MTBF: 4,598,430 hours
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3an |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Interface type | SFP+ |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Zinc steel |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 4598430 h |
| Brand compatibility | HP |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | HP |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, FCC |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 2.3 W |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Network | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Height | 13.8 mm |
| Weight | 58 g |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 31 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 33 mm |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Packaging data | |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 31 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 638 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |