IMC1GSFP60W
Login for pricing
In Stock: 1 available
StarTech.com PoE+ Industrial Fiber to Ethernet Media Converter 60W - SFP to RJ45 - Singlemode/Multimode Fiber to Copper Gigabit Ethernet - Compact Size - IP-30/ -40 to +75C (IMC1GSFP60W)
  • EXTEND, CONVERT, POWER: Fiber to Ethernet media converter with PoE extends & converts fiber to RJ-45 copper; Provides up to 60W of PSE power to PoE/PoE+/PoE++ PD devices like cameras and sensors
  • TECH SPECS: 1 Gbps
  • 1 x Open SFP (MSA Compliant)
  • 1x RJ45
  • 48V-56VDC
  • IEEE 802.3af / IEEE 802.3at (60W)
More Information
Maximum data transfer rate 1000 Mbit/s
Internal No
SKU IMC1GSFP60W
EAN 0065030889636
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Industrial PoE Media Converter | 10/100/1000 Mbps | 60 Watts | Open SFP | DIN Rail Mountable
Designed for Harsh Environments
This 60W media converter can be installed almost anywhere you need it as it has been engineered to work in environments with large temperature changes. The converter also includes a set of DIN mounting rails for additional installation options.
OPERATING TEMPERATURE
STORAGE TEMPERATURE
-40°C to 75°C
-40°C to 85°C
-40°F to 167°F
-40°F to 185°F
Up to 60 Watts of Power for Connected Devices
60 watts of available support a wide range of PD devices such as:
Pan-and-Tilt Cameras
Lighting
Cameras
Sensors
WiFi Access Points
Open SFP Slot to Leverage Your Current Infrastructure
Dual Power Inputs
The IMC1GSFP60W is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- TECH SPECS: 1 Gbps
- 1 x Open SFP (MSA Compliant)
Network
Fiber optic connectorSFP
Jumbo frames supportYes
Flow control supportYes
Jumbo frames16000
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z
Duplex systemFull
Auto MDI/MDI-XYes
Technical details
International Protection (IP) codeIP30
Housing materialAluminium
Maximum transfer distance100 m
Fiber mode structureMulti-mode, Single-mode
Buffer size512 KB
InternalNo
Harmonized System (HS) code85176990
Performance
Jumbo frames supportYes
Flow control supportYes
Maximum transfer distance100 m
Buffer size512 KB
Mean time between failures (MTBF)500000 h
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Fiber ports quantity1
Fiber optic connectorSFP
Design
DIN rail mountingYes
Housing materialAluminium
Product colourBlack
Endurance
Power
Power plug typeType N
Power over Ethernet (PoE)Yes
Total Power over Ethernet (PoE) budget60 W
Input voltage48 - 56 V
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width81.5 mm
Depth104 mm
Weight153 g
Height32 mm
Package volume395 cm³
Package depth162 mm
Package width211 mm
Package height64 mm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-40 - 75 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Packaging data
Package volume395 cm³
Package depth162 mm
Package width211 mm
Package height64 mm
Packaging content
Quick installation guideYes
Logistics data
Master (outer) case width355 mm
Master (outer) case length345 mm
Master (outer) case height225 mm
Products per master (outer) case10 pc(s)
Other features
Full duplexYes
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com PoE+ Industrial Fiber to Ethernet Media Converter 60W - SFP to RJ45 - Singlemode/Multimode Fiber to Copper Gigabit Ethernet - Compact Size - IP-30/ -40 to +75C StarTech.com PoE+ Industrial Fiber to... Login for pricing
StarTech.com Gigabit Ethernet Copper-to-Fiber Media Converter - SM LC - 10 km
Hot Product
StarTech.com Gigabit Ethernet Copper-t... Login for pricing
StarTech.com Gigabit Ethernet Copper-to-Fiber Media Converter - SM LC - 20 km
Bestseller
StarTech.com PoE+ Industrial Fiber to Ethernet Media Converter 30W - SFP to RJ45 - Singlemode/Multimode Fiber to Copper Gigabit Ethernet - Mini/Compact Size - IP-30/ -40 to +75C StarTech.com PoE+ Industrial Fiber to... Login for pricing