35FCREADBU3
Login for pricing
In Stock:
21 available
Category: Card Readers
Turn a 3.5" internal bay on your computer into a fast and versatile memory card reader - for SD, Micro SD, CF, Memory Stick and more
Transfer files quickly and easily
Access multiple cards - at the same time
Read most standard memory cards from a single card reader
The USB 3.0 multi-card reader works with most standard memory cards, including:
• Secure Digital (Standard Card, HC card, XC card, MMC, Mini SD with adapter)
• Micro SD (Standard card, HC card, XC card)
• Compact Flash (CF I or II, CF 6.0)
• Memory Stick (Standard, Pro, Duo, Pro Duo, Pro-HG, XC, Micro MS with adapter)
The 35FCREADBU3 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Storage | |
|---|---|
| Internal | No |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Internal | No |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Metallic |
| Certification | CE, FCC, RoHS. TAA, REACH |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Interface | IDC |
| Data transmission | |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Colour | |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Width | 100 mm |
| Height | 24 mm |
| Depth | 118 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 138 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 43 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package weight | 312 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Certificates | |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Technical details | |
| Width | 100 mm |
| Package width | 138 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Height | 24 mm |
| Depth | 118 mm |
| Chipset | Realtek - RTS5321 |
| Interface | IDC |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 333 mm |
| Master (outer) case length | 451 mm |
| Master (outer) case height | 336 mm |