DKT30CSDHPD3
Login for pricing
In Stock:
464 available
StarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Travel Dock to 4K HDMI, 3x USB 3.0 Hub, SD/SDHC, GbE, 60W PD 3.0 Pass-Through - USB Type-C/Thunderbolt 3 - Upgraded Version of DKT30CSDHPD (DKT30CSDHPD3)
Category: Laptop Docks & Port Replicators
| Product colour | Black,Grey |
|---|---|
| SKU | DKT30CSDHPD3 |
| EAN | 0065030880022 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Portable Docking Station | Mac & Windows® | 4K | GbE | Thunderbolt™ 3 Compatible
Enhance Productivity
Connect Your Devices
Built-In SD Card Reader
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB PD 3.0 (up to 60W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access.
The DKT30CSDHPD3 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Enhance Productivity
Connect Your Devices
Built-In SD Card Reader
Reliable Network Connectivity
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Performance | |
| UASP support | Yes |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SDHC, SDXC |
| Certification | CE, FCC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Cable length | 0.27 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 473 mm |
| Master (outer) case height | 331 mm |
| Storage | |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 85 g |
| Width | 45 mm |
| Depth | 270 mm |
| Height | 15 mm |
| Package weight | 157 g |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 30 mm |
| Design | |
| Certification | CE, FCC |
| Packaging data | |
| Package weight | 157 g |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Certificates | |
| Logistics data | |