MST14CD122HD
Login for pricing
In Stock: 84 available
StarTech.com USB-C to Dual HDMI MST HUB - Dual HDMI 4K 60Hz - USB Type C Multi Monitor Adapter for Laptop w/ 1ft/30cm cable - DP 1.4 Multi-Stream Transport Hub - USB-C to HDMI Splitter (MST14CD122HD)
  • MULTI-MONITOR CONFIGURATION: USB Type-C to Dual HDMI MST Hub/Splitter drives up to two 4K 60Hz displays from a USB-C DP 1.4 host with DSC; USB Powered; Supports HDR and 2ch HDMI Audio; HDCP 2.2; TB3/TB4/USB4 Compatible; Not compatible with macOS
  • HARDWARE COMPATIBILITY: Dual 4K 60Hz supported on Windows PC with discrete GPUs or 12th gen and up Intel Processors featuring DP 1.4 with DSC; See resolution chart below for other configurations; Please verify number of displays supported by your GPU
More Information
DisplayPort output Yes
HDMI output Yes
DVI output No
SKU MST14CD122HD
EAN 0065030888288
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Multi-tasking Made Easy
This USB-C to HDMI video splitter connects up to two additional displays in extended or mirror mode. Connecting two independent 4K 60Hz displays creates high-performance workstations, for users in your organization enabling easier multi-tasking resulting in increased productivity.
Host Connection
Output 1 Resolution
Output 2 Resolution
DisplayPort 1.4 with DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 30Hz
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
4K at 60Hz and HDR
Hassle-Free Setup
Windows devices that support DP Alt Mode over USB-C feature native support for MST. This USB-C to HDMI hub is compatible with Thunderbolt 4, Thunderbolt 3, and USB4 enabled Windows devices. Plug-and-play installation with no drivers or software required. The 12in (30cm) attached cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this dual-monitor splitter is bus-powered, meaning no external power is required.
The StarTech.com Advantage
Performance
USB connector form factorStraight
ChipsetSynaptics VMM5200
USB connector typeUSB Type-C
USB connector genderMale
Data transfer rate (max)32.4 Gbit/s
DVI outputNo
HDMI outputYes
DisplayPort outputYes
Number of displays supported2
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Refresh rate at maximum resolution60 Hz
Audio output channels7.1 channels
HDMI ports quantity2
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Design
Product colourBlack, Grey
Housing materialPlastic
Integrated USB cableYes
USB cable length0.3 m
System requirements
Weight & dimensions
Width105 mm
Depth43 mm
Height14 mm
Weight55 g
USB cable length0.3 m
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight108.8 g
Technical details
Products per master (outer) case70 pc(s)
Master (outer) case width473 mm
Master (outer) case length331 mm
Master (outer) case height440 mm
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesCE, RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Packaging data
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight108.8 g
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com USB-C to Dual HDMI MST HUB - Dual HDMI 4K 60Hz - USB Type C Multi Monitor Adapter for Laptop w/ 1ft/30cm cable - DP 1.4 Multi-Stream Transport Hub - USB-C to HDMI Splitter