US1GC30DB
Login for pricing
In Stock:
15 available
- TECH SPECS: USB-C 3.0 or TB3
- 1x RJ45
- 1 Gbps
- 10/100/1000 Mbps Auto-Negotiation
- Realtek RTL8153
|---|---|
| Host interface | USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| SKU | US1GC30DB |
| EAN | 0065030875943 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Connect to a Gigabit Ethernet network through your computer’s USB-C port
Powerful Gigabit network connections
Native driver support makes installation easy
Designed for portability
The US1GC30DB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Designed for portability
| Internal | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Full duplex | Yes |
| Network | |
| Chipset | Realtek - RLT8153 |
| VLAN tagging | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Internal | No |
| LED indicators | Activity, Power |
| USB powered | Yes |
| Indication | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 141 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 58 g |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Performance | |
| Certificates | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 280 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 265 mm |