US1GC30B
Login for pricing
In Stock:
570 available
Category: Network Cards
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| SKU | US1GC30B |
| EAN | 0065030862639 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
USB-C Network Adapter | 10/100/1000Mbps | Thunderbolt™ 3 Compatible | RJ45
Powerful Gigabit Network Connections
Uses USB Type-C and Thunderbolt 3
Native Driver Support
Compact and Lightweight Design
The StarTech.com Advantage
Native Driver Support
Compact and Lightweight Design
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | USB |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Network | |
| Chipset | Realtek - RTL8153 |
| VLAN tagging | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Jumbo frames | 9000 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Internal | No |
| Housing material | Plastic |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 22 g |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Performance | |
| Certificates | |
| Other features | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Housing material | Plastic |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |