CDP2HD4K60W
Login for pricing
In Stock:
143 available
StarTech.com USB C to HDMI Adapter - White - 4K 60Hz - Thunderbolt 3 Compatible - USB Type C to HDMI Dongle Converter (CDP2HD4K60W)
Category: USB Graphics Adapters
| DisplayPort output | No |
|---|---|
| HDMI output | Yes |
| DVI output | No |
| SKU | CDP2HD4K60W |
| EAN | 0065030866248 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Connect your USB Type-C laptop to an Ultra HD 60Hz display or projector
This USB-C™ to HDMI® adapter lets you output HDMI video and audio from a USB Type-C™ device, with support for Ultra HD 4K at 60Hz. The adapter works with USB-C devices that pass a DisplayPort video signal, and it's also compatible with Thunderbolt™ 3 ports. The USB-C video adapter features a sleek white design that looks great with your USB Type-C enabled MacBook or HP® ENVY 13.
Astonishing Picture Quality
The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your USB Type-C connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask, while working on the most resource-demanding applications imaginable. With this adapter, you can achieve an output resolution of up to 3840 x 2160p at 60Hz, which is perfect for performing high-resolution tasks such as viewing and editing 4K video.
The Perfect Travel Companion
Hassle-Free Connection with USB Type-C
The CDP2HD4K60W is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note:
• Your USB-C equipped device must support video to work with this adapter.
The StarTech.com Advantage
Astonishing Picture Quality
The Perfect Travel Companion
Note:
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| Chipset | Parade - PS176, STMicroelectronics - STM32F072CBU6 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Design | |
| Product colour | White |
| Integrated USB cable | Yes |
| USB cable length | 0.093 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 21 g |
| USB cable length | 0.093 m |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 30 g |
| Technical details | |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 499 mm |
| Master (outer) case height | 228 mm |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |