CDP2HD4K60SA
Login for pricing
In Stock:
59 available
StarTech.com USB C to HDMI Adapter - With Stay Awake - Presentation Mode - 4K at 60Hz - Thunderbolt 3 Compatible - USB C Adapter
Category: USB Graphics Adapters
Connect your USB-C computer to an HDMI monitor or display
Keep your audience engaged with your presentation
Turn Presentation Mode on or off
Hassle-free setup and operation on Mac and PC
Supports 4K resolution at 60Hz
This adapter lets you harness the video capabilities that are built into your computer's USB Type-C connection, to deliver astonishing UHD 4K 60Hz resolution to your HDMI 2.0 display. This makes it easier for you to multitask while you work on the most resource-demanding applications imaginable.
With this adapter, you can achieve an output resolution of up to 3840 x 2160p at 60Hz, which is perfect for performing high-resolution tasks such as viewing 4K video. Plus, the adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great travel accessory ensuring you can connect to any boardroom display or projector.
The CDP2HD4K60SA is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note: Your USB-C equipped device must support video to work with this adapter.
The StarTech.com Advantage
Supports 4K resolution at 60Hz
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Maximum transfer distance | 7 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable | Yes |
| USB cable length | 0.095 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 28 g |
| USB cable length | 0.095 m |
| Package width | 82 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 67 g |
| Technical details | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 240 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 202 mm |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85% |
| Packaging data | |
| Package width | 82 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 67 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |