US100A20FXSC
Login for pricing
In Stock:
4 available
Category: Network Cards
Connect to a 100Mbps fiber optic network through your laptop’s USB-A port
Fiber-optic SC port
Secure fiber-to-the-desk connectivity
Easy portability
Plug and play
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
The US100A20FXSC is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Fiber-optic SC port
Easy portability
Plug and play
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 2.0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Interface | Fiber |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | ASIX Electronics - AX88772C |
| VLAN tagging | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Maximum operating distance | 2000 m |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE-FX |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.195 m |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Housing material | Plastic |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Indication | |
| System requirements | |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 108 g |
| Package width | 52 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 52 g |
| Packaging data | |
| Package width | 52 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 52 g |
| Quick start guide | Yes |
| Performance | |
| Cable length | 0.195 m |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case length | 590 mm |
| Master (outer) case height | 355 mm |