Techair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
SKU
TAN1901V2
Login for pricing
In Stock:
7 available
techair TAN1901v2 Classic essential 14 - 15.6" trolley briefcase Black
- Hard wearing fabric
- Light weight
- Lots of storage
- Adaptable branding
- Separate zipped accessories pocket
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Foam,Polyester |
| Case type | Trolley case |
| SKU | TAN1901V2 |
| EAN | 5060369674910 |
| Manufacturer | Techair |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
For overnight business trips you want to travel light – but not at the expense of leaving anything behind. Our rolling business case for up to 15.6” laptop is perfect for the travelling professional. That’s function with emotion.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Width | 405 mm |
| Weight | 2.53 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 265 x 22 mm |
| Height | 430 mm |
| Depth | 190 mm |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Linear mass density | 1200 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Foam, Polyester |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Lockable | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Retractable handle | Yes |
| Handle length (max) | 94.5 cm |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Country of origin | China |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 420212 |
| Packaging content | |
| Packaging data | |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 4202129990 |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Techair TAN1901v2 14-15.6" Rollin...
Login for pricing
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
Targus Citygear 43.9 cm (17.3") T...
Popular
Targus CypressEco 39.6 cm (15.6")...