Thule TGSE2558 Black 35.6 cm (14") Sleeve case
SKU
- For laptops up to 14": Fits a 14" MacBook Pro, 13" MacBook Air, or other laptops up to 31.3 x 22.1 cm / 12.3 x 8.7 inches
- Padded interior: Padded interior protects hardware from bumps and scratches
- Clamshell design: Clamshell design allows you to work directly out of the case
Category: Laptop Cases
| SKU | 3205410 |
|---|---|
| EAN | 0085854259545 |
| Manufacturer | Thule |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
A molded sleeve with rugged protection and in-case usability.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Package width | 335 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Width | 330 mm |
| Weight | 840 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 313 x 15 x 221 mm |
| Height | 255 mm |
| Depth | 30 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Material | Polyurethane |
| Compatibility | 14" MacBook Pro, 13" MacBook Air |
| Brand compatibility | Apple |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyurethane |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Country of origin | China |
| Material | Polyurethane |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Packaging data | |
| Package width | 335 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 140 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.84 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Thule TGSE2558 Black 35.6 cm (14"...
Login for pricing
Popular
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Login for pricing
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
Hot Product
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
Recommended
Targus Citygear 43.9 cm (17.3") T...
Targus City Gear 35.6 cm (14") Br...