Tripp Lite SR42UBDP48 42U SmartRack Extra-Deep Server Rack - 48 in. (1219 mm) Depth, Doors & Side Panels Included
SKU
SR42UBDP48
Login for pricing
In Stock: 1 available
42U SmartRack Extra-Deep Server Rack - 48 in. (1219 mm) Depth, Doors & Side Panels Included
  • 42U rack constructed from powder-coated steel that stands up to tough environments
  • Mounting rails accept standard-width rack equipment up to 48 in. (1219 mm) deep
  • Doors and side panels lock securely to help prevent damage, tampering or theft
  • Ships fully assembled for quick deployment on pre-installed casters
  • Provides physical equipment and media security required for PCI DSS compliance
More Information
Maximum weight capacity 1361 kg
Type Freestanding rack
Rack capacity 42U
SKU SR42UBDP48
EAN 0037332239242
Manufacturer Tripp Lite
Availability In Stock
Extra-Deep Server Cabinet Accommodates 42U of Standard-Width Rack Equipment
Keeps Important Equipment Secure and Easy to Access
Easy Enclosure Deployment and Equipment Installation
Designed for Baying Multiple Enclosures in a Row
Meets Payment Card Industry Standards
Weight & dimensions
Package depth1339.8 mm
Package width850.9 mm
Package height2159 mm
Package weight180.1 kg
Width600.2 mm
Depth1293.1 mm
Height1993.9 mm
Weight148.6 kg
Maximum weight capacity1361 kg
Packaging content
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts50
Screws includedYes
Number of screws50
Number of washers included50
Side panels includedYes
Features
Key lockYes
Rack capacity42U
Maximum weight capacity (rolling)1021 kg
Removable side panelsYes
TypeFreestanding rack
Side panels includedYes
Product colourBlack
Packaging data
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts50
Package depth1339.8 mm
Package width850.9 mm
Package height2159 mm
Package weight180.1 kg
Screws includedYes
Number of screws50
Number of washers included50
Technical details
Package width850.9 mm
Package height2159 mm
Harmonized System (HS) code8517.79.0000
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width850.9 mm
Master (outer) case length1339.8 mm
Master (outer) case height2159 mm
Master (outer) case gross weight180.1 kg
Products per master (outer) case1 pc(s)
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
Product Tripp Lite SR42UBDP48 42U SmartRack Extra-Deep Server Rack - 48 in. (1219 mm) Depth, Doors & Side Panels Included Tripp Lite SR42UBDP48 42U SmartRack Ex... Login for pricing
StarTech.com 4-Post 42U Server Rack Cabinet, 19" Data Rack Cabinet for Computer / AV / IT Equipment mount, Rack Server Enclosure with Casters, Full Size Industrial Network Storage