Urban Factory MCB14UF-ECO laptop case 35.6 cm (14") Backpack Black
SKU
MCB14UF-ECO
Login for pricing
In Stock: 5 available
MIXEE ECO, Backpack, 13/14”, r-PET, black
  • Reinforced laptop compartment up to 13 / 14"
  • Tablet compartment up to 11"
  • Interior elastic retention strap
  • Strap for trolley and luggage on the back of the backpack
  • Dedicated pocket for storing your laptop's external power supply
  • Multiple interior storage pockets
  • Quick access pocket on the front of the bag and side pockets
  • Water-repellent and weather-resistant material
  • Elegant and compact design
More Information
SKU MCB14UF-ECO
EAN 3760170885391
Manufacturer Urban Factory
Availability In Stock
MIXEE ECO: Backpack for 13/14” compact laptop computer.
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size35.6 cm (14")
Width310 mm
Weight655 g
Height400 mm
Depth205 mm
Features
Product main colourBlack
Case typeBackpack
Carrying handle(s)Yes
Number of front pockets3
Tablet compartmentYes
Country of originChina
Quantity1
Protection featuresShock resistant, Water repellent
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Trolley retainer strapYes
Exterior pocketsFront pocket, Side pocket
Made with recycled materialsYes
Recycled materials used for makingPolyethylene terephthalate (PET)
GenderUnisex
Consumer life stageAdult
Closure typeZipper
Design
Case typeBackpack
Carrying handle(s)Yes
Number of front pockets3
Tablet compartmentYes
Country of originChina
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Trolley retainer strapYes
Technical details
Quantity1
GenderUnisex
Consumer life stageAdult
Packaging content
Packaging data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Urban Factory MCB14UF-ECO laptop case 35.6 cm (14") Backpack Black Urban Factory MCB14UF-ECO laptop case... Login for pricing