CCK16-BLK-3E
Login for pricing
In Stock: 1794 available
16" Essential Frontloading Laptop Case
  • Main compartment fits laptop up to 16"
  • Inside pocket to organize and carry files and notebooks
  • Front velcro pocket for quick and easy access to your essentials
  • Lightweight yet durable and solid construction
  • Detachable shoulder strap
More Information
Brand compatibility Any brand
Product colour Black
Maximum screen size 16.1 "
Material Polyester
SKU CCK16-BLK-3E
EAN 0662919098747
Manufacturer V7
Availability In Stock
Weight & dimensions
Maximum screen size40.9 cm (16.1")
Package width82.5 mm
Package height304.8 mm
Package depth406.4 mm
Width82.5 mm
Weight702 g
Package weight702 g
Height304.8 mm
Depth406.4 mm
Features
Product main colourBlack
Case typeBriefcase
CertificationRoHS
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Linear mass density600 D
ExpandableNo
Removable shoulder strapYes
Number of front pockets1
Country of originChina
Interior materialPolyester
Quantity1
MaterialPolyester
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Design
Case typeBriefcase
CertificationRoHS
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Linear mass density600 D
ExpandableNo
Removable shoulder strapYes
Number of front pockets1
Country of originChina
Interior materialPolyester
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Technical details
Quantity1
Harmonized System (HS) code84733080
Packaging content
Packaging data
Package width82.5 mm
Package height304.8 mm
Package depth406.4 mm
Package weight702 g
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product V7 16" Essential Frontloading Laptop Case V7 16" Essential Frontloading Lap... Login for pricing
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.... Login for pricing
Manhattan London Laptop Bag 15.6", Top Loader, Black, LOW COST, Accessories Pocket, Shoulder Strap (removable), Cheaper alternative to Targus TAR300, Notebook Case, Three Year Warranty
Hot Product
Manhattan London Laptop Bag 15.6"... Login for pricing
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14.3") Briefcase Black, Red Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14... Login for pricing
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") Briefcase Black Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B... Login for pricing
SKU
CCK16-BLK-3E
CN31
TAR300
438889
CN414EU
CN415EU
Manufacturer
V7
Targus
Targus
Manhattan
Case type
Briefcase
Briefcase
Material
Polyester
Polyester
N/A
Maximum screen size
16" to 17"
15" to 16"
15" to 16"
15" to 16"
14" to 15"
15" to 16"