Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS -3000VA/3000W| 230V| With Rackmount Kit | GXT5-3000IRT2UXL
SKU
GXT5-3000IRT2UXL
Login for pricing
In Stock: 1 available
2U Rack/Tower | 3 Hour Recharge | 3.30 Minute Stand-by | 230 V AC Input | 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC Output | 1 x IEC 60320 C19, 6 x IEC 60320 C13 Receptacle(s) | Single Phase | Pure Sine Wave | Serial Port | SNMP/HTTP Remote Monitoring | 5-year Warranty (3-year Standard Warranty + 2-year Extended Warranty)
  • It offers reliable, easy-to-manage power protection and battery backup with 3000VA(3000W) capacity.
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black
Output power 3000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU GXT5-3000IRT2UXL
EAN 0767041026580
Power
Output voltage regulation±3%
Output power3000 W
Input operation voltage (min)115 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency95%
Power factor1
Output power capacity3 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
WaveformPure sine
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Noise level48 dB
WaveformPure sine
Output voltage regulation±3%
Output power3000 W
Efficiency95%
Surge protectionYes
Power factor1
Noise level48 dB
Efficiency (ECO mode)98%
ECO modeYes
Input frequency40 - 70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity7 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Modem (RJ-11) ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB port typeUSB Type-B
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load10.8 min
Typical backup time at full load3.3 min
Hot-swap batteryYes
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
SafetyEN 62040-1:2008+A1:2013
Control typeButtons
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesREACH, RoHS, WEEE
Certificates
SafetyEN 62040-1:2008+A1:2013
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Sustainability
Sustainability complianceYes
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Package width717 mm
Package depth570 mm
Package height262 mm
Weight28.5 kg
Width430 mm
Package weight33.4 kg
Height85 mm
Depth540 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
Package width717 mm
Package depth570 mm
Package height262 mm
Package weight33.4 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS -3000VA/3000W| 230V| With Rackmount Kit | GXT5-3000IRT2UXL