Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS -6000VA/6000W| 230V| With Rackmount Kit and Intellislot RDU101 Communication Card| GXT5-6000IRT5UXLN
SKU
GXT5-6000IRT5UXLN
Login for pricing
In Stock: 4 available
5U Rack/Tower | 5.50 Minute Stand-by | 230 V AC Input | 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC Output | 2 x IEC 60320 C19, 6 x IEC 60320 C13 Receptacle(s) | Single Phase | Pure Sine Wave | Serial Port | Remote Monitoring | 5-year Warranty (3-year Standard Warranty + 2-year Extended Warranty)
  • It offers reliable, easy-to-manage power protection and battery backup with 6kVA (6kW) capacity.
  • It includes a built-in Vertiv RDU101 network communications card for remote management.
More Information
Output power capacity 6 kVA
Product colour Black
Output power 6000 W
Form factor Tower
SKU GXT5-6000IRT5UXLN
EAN 0767041026658
Manufacturer Vertiv
Availability In Stock
Product Family Liebert
PDF URLs View PDF
The Vertiv Liebert GXT5 uninterruptible power supply (UPS) protects critical equipment against outages and every type of power disturbance. This 6kVA/6kW online double conversion UPS offers continuous power conditioning in centralized and edge locations. With unity power factor (1.0), it allows more connected loads saving space and costs. This tower/rack mount UPS has a built-in Vertiv RDU101 communications card for remote monitoring to help you make more informed decisions and faster event resolution. With the free Vertiv Power Insight software, you can consolidate your view of up to 100 distributed UPS units providing simple notification of status and events in a single pane of glass. This 230V in/ 230 out single phase UPS has scalable runtime options with matching external battery cabinets to give extra runtime during an outage to support critical equipment. This battery backup is ENERGY STAR 2.0 certified and comes with an intuitive gravity sensing full-color LCD display. It comes with a 5-year warranty (3-year factory warranty plus 2-year extended warranty). This promotion is subject to the Distributor’s product availability and is only available while product stocks last. Vertiv reserves the right to provide a 1-month notice to terminate the offer. This offer is not available in conjunction with any other offer/discount.
Power
Output power6000 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency94%
Output power capacity6 kVA
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Noise level55 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformPure sine
Output power6000 W
Efficiency94%
Noise level55 dB
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Battery
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load14.5 min
Typical backup time at full load5.5 min
Number of batteries included16 pc(s)
Design
Rack capacity5U
Form factorTower
Product colourBlack
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
ManualYes
Batteries includedYes
Weight & dimensions
Weight70.8 kg
Width430 mm
Height217 mm
Depth630 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS -6000VA/6000W| 230V| With Rackmount Kit and Intellislot RDU101 Communication Card| GXT5-6000IRT5UXLN Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conv... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 23... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 5000VA, 6x C13, 4x C19 output, rack mountable, Embedded NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 500... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT6KRMXLI - 6kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1 phase output, rack mountable, Embedded NMC
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT6KRMXLI - 6kW... Login for pricing
SKU
GXT5-6000IRT5UXLN
SUA5000RMI5U
SRT6KXLI
SRT5KXLI
SRT5KRMXLI
SRT6KRMXLI
Manufacturer
Vertiv
APC
APC
Output power capacity
N/A
4000VA to 6000VA
6000VA to 8000VA
Output power
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W