CDE55G3-1C
Login for pricing
In Stock: 5 available
55", 4K UHD (3840 x 2160), TFT LCD, DLED, 500 nits, 5000:1, 6.5 ms, 2x 10 W, HDMI 2.1, RS-232, VGA, SPDIF, RJ45, USB-A, USB-C, 3.5 mm, OS-Free
More Information
SKU CDE55G3-1C
EAN 0766907035667
TouchscreenNo
Active display area (W x H)1209.6 x 680.4 mm
Display technologyLCD
Display diagonal139.7 cm (55")
Surface hardness3H
Native refresh rate60 Hz
Haze rate25%
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)1.59 cm
Bezel width (side)1.59 cm
Bezel width (bottom)1.59 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
Power
Power consumption (typical)75.9 W
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)F
Weight & dimensions
Weight16.7 kg
Display width1245 mm
Display depth78.6 mm
Display height715 mm
Display weight14.3 kg
Packaging data
Package width1430 mm
Package depth160 mm
Package height845 mm
Package weight22.3 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Products per master (outer) case1 pc(s)
Pallet gross width144.5 cm
Pallet gross length114 cm
Pallet gross height181 cm
Digital audio optical out1
Bezel width (top)1.59 cm
Bezel width (side)1.59 cm
Bezel width (bottom)1.59 cm
You may also be interested in
Compare Products
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.... Login for pricing
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Bestseller
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
New
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing