Viewsonic VG2408A-MHD computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
VG2408A-MHD
Login for pricing
In Stock: 412 available
24” IPS Full HD Ergonomic Monitor with Built-in Speakers, 1920 x 1080, FHD, 16.7M, 542 x 386.2-516.2 x 223 mm, 3.2 kg
  • SuperClear® IPS panel
  • 100Hz Refresh rate delivers fluid visuals
  • HDMI, Display Port and VGA inputs for simple connectivity
  • Height-adjustable swivel stand with pivot and tilt function
  • Eye ProTech+ for always-on eye protection
More Information
Display 24" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
SKU VG2408A-MHD
EAN 0766907024128
Manufacturer Viewsonic
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
The ViewSonic VG2408A-MHD is a 24” FHD monitor featuring HDMI, VGA and Display Port inputs for businessandhomeuse. The Eye ProTech+ technology presets to cater for optimal screen performance and comfortableviewingwithouttearing or stuttering. Expand your workspace and experience truly seamless, ergonomic multitasking onjustone screenwith a VESA-compatible mount at low energy consumption.
Extraordinary Wide-Angle Vision
Full HD 1080p
Smooth Visuals With 100Hz Refresh Rate
With a fast 100Hz screen refresh rate, you can experience a truly fluid visual display. Thisresultsinimproved viewing clarity, reduced screen stutter during fast-moving action scenes,andbenefitswork-related tasks, reducing eye strain and increasing productivity.
Connection Flexibility
A New Angle on Workplace Ergonomics
Built-in Speakers
Certified Environmental Sustainability
Dimension & I/O Ports
Conveniently mount the monitor to your preference by utilizing the 100mm x 100mmVESA-compatiblemountdesign.
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Low Blue Light technologyNo
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.275 x 0.275 mm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)1300:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)77%
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
Colour gamut standardsRGB
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power2 W
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Technical details
Height (without stand)323 mm
Depth (without stand)44 mm
Width (without stand)542 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.2 kg
Surface hardness3H
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range0 - 360°
Tilt angle range-4 - 28°
PivotYes
Pivot angle90 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Weight & dimensions
Height (without stand)323 mm
Depth (without stand)44 mm
Width (without stand)542 mm
Width (with stand)542 mm
Depth (with stand)223 mm
Height (with stand)516.2 mm
Weight (with stand)5.2 kg
Weight (without stand)3.2 kg
Package width609 mm
Package depth172 mm
Package height398 mm
Package weight6.8 kg
Weight5.2 kg
Packaging data
Package width609 mm
Package depth172 mm
Package height398 mm
Package weight6.8 kg
Other features
Weight5.2 kg
Height (without stand)323 mm
Depth (without stand)44 mm
Width (without stand)542 mm
Energy efficiency scaleA to G
Logistics data
Pallet gross width120 cm
Pallet gross length100 cm
Pallet gross height2.15 m
Products per master (outer) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code8528521000
You may also be interested in
Compare Products
Product Viewsonic VG2408A-MHD computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Hot Product
Viewsonic VG2408A-MHD computer monitor... Login for pricing
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor... Login for pricing
HP E-Series E22 G5 FHD Monitor
Bestseller
HP E-Series E22 G5 FHD Monitor Login for pricing
Viewsonic Display VG2408A computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Viewsonic Display VG2408A computer mon... Login for pricing