Viewsonic VX Series VX27G1-2K computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
SKU
VX27G1-2K
Login for pricing
In Stock: 3 available
27" 2K QHD 180 Hz Gaming monitor
  • SuperClear® IPS panel​
  • 180Hz refresh rate delivers fluid visuals​
  • Rapid 1ms MPRT ensures crisp images​
  • 2K QHD resolution for incredible detail​
  • Variable Refresh Rate (VRR) eliminates screen tearing and reduce stuttering​
  • HDR10 delivers stellar contrast and color accuracy​
  • HDMI, DisplayPort inputs for simple connectivity
More Information
SKU VX27G1-2K
EAN 0766907033205
Manufacturer Viewsonic
Availability In Stock
Product Family VX Series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The ViewSonic VX27G1-2K features a 27” IPS panel for stunning visuals, outstanding color performance, and reduced motion blur. With a 180Hz refresh rate and 1ms MPRT, enjoy ultra-smooth gameplay with minimal input lag. Equipped with 2 HDMI ports and 1 DisplayPort, it ensures seamless connectivity for gaming and entertainment. The 1ms MPRT response time enables precise, lightning-fast reactions, giving you a competitive edge.​ Whether gaming, editing, or working, the VX27G1-2K delivers the performance and style to elevate your experience. ​
Glare-Free Gaming with SuperClear® IPS
LIGHTNING-FAST REFRESH RATE
With its hyper-responsive 180Hz refresh rate, the VX27G1-2K provides seamless gaming and video editing experiences. Its smooth and immersive visuals lend themselves to precise aiming, allowing you to dominate in competitive gaming sessions. When every frame counts, this monitor ensures you don’t miss a beat.
CRYSTAL-CLEAR DETAILS
WITNESS GHOST-FREE CLARITY
SAY GOODBYE TO SCREEN TEARING
UNLOCK VIVID VISUALS
EXPANDED CONNECTIVITY
NO CONSOLE LEFT BEHIND
Visit the link for detailed instructions on enabling 120Hz video output from your PS5 or Xbox Series X/S to the ViewSonic monitor.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)110%
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)78%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)69 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardNTSC, sRGB
Response time (MPRT)1 ms
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
NVIDIA G-SYNCYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Frameless designYes
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)615.1 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Compliance certificatesCB, CE, EAC, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, RoHS, WEEE
Power supply typeExternal
ECO modeYes
Weight (with stand)3.6 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
Power consumption (max)36 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)33 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours24 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours29 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Weight & dimensions
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)615.1 mm
Width (with stand)615.1 mm
Depth (with stand)188.7 mm
Height (with stand)455.6 mm
Weight (with stand)3.6 kg
Weight (without stand)3.1 kg
Package width680 mm
Package depth120 mm
Package height460 mm
Package weight4.7 kg
Weight3.6 kg
Packaging data
Package width680 mm
Package depth120 mm
Package height460 mm
Package weight4.7 kg
Package typeBox
Quick start guideYes
Cables includedDisplayPort
Power adapter includedYes
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedDisplayPort
Power adapter includedYes
Other features
ECO modeYes
Weight3.6 kg
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)615.1 mm
Power consumption (max)36 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Logistics data
Pallet gross width120 cm
Pallet gross length100 cm
Pallet gross height2.25 m
Products per master (outer) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code8528521000
You may also be interested in
Compare Products
Product Viewsonic VX Series VX27G1-2K computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Viewsonic VX Series VX27G1-2K computer... Login for pricing