Vision TC 10M3.5MMP audio cable 10 m 3.5mm White
SKU
TC 10M3.5MMP
Login for pricing
In Stock: 9 available
3.5mm Jack, 10m, 26 AWG, White
More Information
Connector 2 3.5mm
Connector 1 3.5mm
Cable length 10 m
SKU TC 10M3.5MMP
EAN 4536895000000
Manufacturer Vision
Availability In Stock
Minijack Cable
This simple patch cable connects your phone or laptop to most audio systems. Minijacks are also known as 1/8″, or TRS jack (tip-ring-sleeve) and 3.5 mm / 0.14″ jack. They carry a “line-level” signal.
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourWhite
Cable length10 m
Connector 13.5mm
Connector 23.5mm
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
AWG wire size26
Weight & dimensions
Package weight200 g
Package width270 mm
Package depth220 mm
Package height10 mm
Packaging data
Package weight200 g
Package width270 mm
Package depth220 mm
Package height10 mm
Technical details
Harmonized System (HS) code85189000
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Vision TC 10M3.5MMP audio cable 10 m 3.5mm White Vision TC 10M3.5MMP audio cable 10 m 3... Login for pricing
StarTech.com 5in (12.7cm) USB-C to 3.5mm TRRS Headphone/Headset Jack Audio Adapter, USB Type-C Aux Dongle, 32-bit DAC, Supports USB-C/Thunderbolt, Laptop/Phone/Tablet StarTech.com 5in (12.7cm) USB-C to 3.5... Login for pricing
SKU
TC 10M3.5MMP
USBCAUDIO2
Manufacturer
Vision
StarTech.com
Connector 1
3.5mm
N/A
Connector 2
3.5mm