Vision TC 10MUSBC/BL USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 10 m USB C Black
SKU
TC 10MUSBC/BL
Login for pricing
In Stock: 2 available
10 m, USB-C to USB-C, 3.2 Gen 1, DP 1.4/2.1, 4K @ 60 Hz, 3 A (60 watts), 6.5 mm (0.3"), PVC, black
More Information
Cable length 10 m
Connector 2 USB C
Connector 1 USB C
USB version USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
SKU TC 10MUSBC/BL
EAN 1042551200002
Manufacturer Vision
Availability In Stock
Very Tough
Tight Bends
Fiber cables boast a significantly tighter bend radius compared to copper cables. This particular cable features a dynamic bend radius of 20 mm and a static bend radius of 10 mm.
Directional
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Plug and PlayYes
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Cable length10 m
Connector contacts platingNickel
Product colourBlack
Cable typeRound cable
Power consumption1.2 W
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Cable jacket materialNylon/Polyvinyl Chloride (PVC)
Reinforced charging cableYes
Fast chargingYes
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Maximum refresh rate60 Hz
DisplayPort version2.1
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Maximum data transfer rate10 Gbit/s
Input voltage5 V
Cable diameter6.5 mm
Input current (max)3 A
Quantity per pack1 pc(s)
Power
Input voltage5 V
Input current (max)3 A
Weight & dimensions
Cable diameter6.5 mm
Bend radius (min)1 cm
Connector 1 dimensions (WxDxH)44 x 13 x 8 mm
Package width175 mm
Package depth150 mm
Package height50 mm
Package weight850 g
Packaging data
Package width175 mm
Package depth150 mm
Package height50 mm