SKU
006R03665
Login for pricing
In Stock: 6 available
Everyday™ Black Toner by Xerox compatible with HP 49A 53A (Q5949A/ Q7553A), Standard capacity
  • MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60% compared to originals
  • HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 3000.00
Colour black
SKU 006R03665
EAN 0095205894912
Manufacturer Xerox
Availability In Stock
Product Family Everyday
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Prints that Pop. Vibrant color, rich blacks, crisp lines and sharp text.
Cut toner costs, not quality. Save big with up to 40%-60% saving on major printer brands.
Less risk, no hassles. Lifetime guarantee with free cartridge replacement.
Performance meets compatibility. Coverage for the most popular printer brands and models.
Compatible Printers: HP LaserJet P 2013, HP LaserJet 1320 N, HP LaserJet P 2015 DN, Canon LBP-3300, HP LaserJet P 2014, HP LaserJet P 2011, HP LaserJet 3392, HP LaserJet 1320 TN, HP LaserJet Professional P 2014, HP LaserJet P 2015, HP LaserJet Professional P 2015 d, HP LaserJet 3390, Canon i-SENSYS LBP-3360, HP LaserJet P 2015 N, HP LaserJet P 2010 Series, HP LaserJet Professional P 2015, HP LaserJet M 2700 Series, HP LaserJet Professional P 2012, HP LaserJet P 2014 N, HP LaserJet Professional P 2011 n, HP LaserJet 1320, HP LaserJet Professional P 2000 Series, HP LaserJet M 2727 NF MFP, HP LaserJet 1320 Series, HP LaserJet Professional P 2015 x, HP LaserJet Professional P 2013 n, HP LaserJet M 2727 NFS MFP, HP LaserJet Professional P 2015 dn, HP LaserJet Professional P 2012 n, HP LaserJet P 2015 Series, HP LaserJet P 2011 n, HP LaserJet Professional P 2014 n, HP LaserJet P 2012 N, HP LaserJet P 2012, HP LaserJet Professional P 2011, HP LaserJet P 2015 D, Canon Lasershot LBP-3300, HP LaserJet P 2015 X, Canon Lasershot LBP-3360, HP LaserJet Professional P 2015 n, HP LaserJet 1160, Canon LBP-3360, HP LaserJet 1320 NW, HP LaserJet P 2013 N, Canon i-SENSYS LBP-3300, HP LaserJet Professional P 2015 Series, HP LaserJet Professional P 2013
Features
Supply typeSingle pack
TypeCompatible
Black toner page yield3000 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeQ5949A/ Q7553A
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina
Weight & dimensions
Package depth320 mm
Package weight997.9 g
Package width99.1 mm
Package height185.4 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth320 mm
Package weight997.9 g
Package width99.1 mm
Package height185.4 mm