Xerox 106R02156 Toner cartridge black, 1.6K pages/5% (replaces HP 85A/CE285A) for HP Pro P 1100
SKU
106R02156
Login for pricing
In Stock: 9 available
Everyday™ Mono Remanufactured Toner by Xerox compatible with HP 85A (CE285A), Standard capacity
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1600.00
Colour black
SKU 106R02156
EAN 0095205857634
Manufacturer Xerox
Availability In Stock
Product Family Everyday Remanufactured
Page after page of performance. Precision color matching and crisp fine-line detail.
Environmentally responsible. Reduce your carbon footprint, boost your bottom line.
Less risk, no hassles. Lifetime protection with free cartridge replacement.
Reduce waste, not your expectations. Quality and sustainable results that never compromise.
Compatible Printers: HP LaserJet M 1138 MFP, HP LaserJet M 1200 Series, HP LaserJet M 1139 MFP, HP LaserJet Pro P 1104, HP LaserJet Professional P 1106, HP LaserJet Pro M 1132 MFP, HP LaserJet Professional M 1138 MFP, HP LaserJet Professional P 1100 Series, HP LaserJet Professional P 1107, HP LaserJet Pro M 1216 nfh MFP, HP LaserJet M 1136 MFP, HP LaserJet M 1134 MFP, HP LaserJet Pro P 1102 w, HP LaserJet Professional M 1137 MFP, HP LaserJet Pro M 1219 nfs MFP, HP LaserJet Professional M 1136 MFP, HP LaserJet Professional P 1103, HP LaserJet Professional P 1102 w, HP LaserJet P 1106, HP LaserJet Pro P 1108 w, HP LaserJet Pro M 1213 nf MFP, HP LaserJet P 1002, HP LaserJet Pro M 1139 MFP, HP LaserJet M 1214 nfh MFP, HP LaserJet Pro M 1210 Series, HP LaserJet Professional P 1107 w, HP LaserJet Professional P 1108, HP LaserJet Pro P 1101, HP LaserJet Professional M 1139 MFP, HP LaserJet M 1137 MFP, HP LaserJet Professional P 1106 w, HP LaserJet Pro M 1218 nfs MFP, HP LaserJet M 1217 nfw MFP, HP LaserJet P 1002 Series, HP LaserJet Professional P 1109 w, HP LaserJet M 1218 nfs MFP, HP LaserJet Pro M 1130 Series, HP LaserJet Pro M 1214 nfh MFP, HP LaserJet Pro P 1109 w, HP LaserJet P 1106 w, HP LaserJet Professional P 1104, HP LaserJet P 1103, HP LaserJet Professional M 1134 MFP, HP LaserJet Pro MFP M 30 w, HP LaserJet P 1109 w, HP LaserJet P 1002 W, HP LaserJet Pro M 1138 MFP, HP LaserJet Pro M 1217 nfw MFP, HP LaserJet Pro M 1100 Series, HP LaserJet Pro P 1108, HP LaserJet Pro MFP M 30 a, HP LaserJet M 1216 nfh MFP, HP LaserJet Pro P 1103, HP LaserJet Professional P 1109, HP LaserJet M 1132 MFP, HP LaserJet Pro M 1219 nf MFP, HP LaserJet Pro M 1134 MFP, HP LaserJet Pro M 1212 nf MFP, HP LaserJet Pro M 1137 MFP, HP LaserJet M 1210 MFP Series, HP LaserJet P 1101, HP LaserJet Pro M 1136 MFP, HP LaserJet Professional P 1102, HP LaserJet Pro P 1102 s, HP LaserJet P 1104, HP LaserJet P 1102 w, HP LaserJet M 1219 nfs MFP, HP LaserJet Professional P 1108 w, HP LaserJet P 1102, HP LaserJet P 1108, HP LaserJet Pro M 1200 Series, HP LaserJet Pro P 1106 w, HP LaserJet P 1104 w, HP LaserJet Pro P 1102 Series, HP LaserJet Pro P 1104 w, HP LaserJet M 1212 nf MFP, HP LaserJet Pro P 1102, HP LaserJet P 1002 WL, HP LaserJet Professional M 1132 MFP, HP LaserJet Pro P 1100 Series, HP LaserJet Professional P 1104 w, HP LaserJet Professional M 1100 Series, HP LaserJet M 1130 MFP Series, HP LaserJet P 1100 Series, HP LaserJet M 1213 nf MFP, HP LaserJet Pro P 1106, HP LaserJet P 1109, HP LaserJet P 1108 w, HP LaserJet Pro P 1109
Features
Supply typeSingle pack
TypeCompatible
Black toner page yield1600 pages
CompatibilityLaserJet P1102/P1102W
Quantity per pack1 pc(s)
CertificationRoHS, REACH SVHC,CE MARK STMC, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015
Replacement forHP 85A
Brand compatibilityHP
OEM codeCE285A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originVietnam
Cartridge return & recyclingYes
ColourNo
Operational conditions
Storage temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage relative humidity (H-H)35 - 85%
Operating temperature (T-T)17 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)30 - 70%
Weight & dimensions
Package depth370 mm
Package weight799 g
Weight749 g
Package width160 mm
Package typeBox
Package height120 mm
Print quality
Packaging data
Package depth370 mm
Package weight799 g
Package width160 mm
Package typeBox
Package height120 mm