DS2208-SR7U2500AZW
Login for pricing
In Stock:
26 available
Corded handheld imager USB-kit, 2D, 161.6 g, Twilight black, Wired, USB/RS-232/RS-485/Keyboard Wedge
Category: Barcode Readers
| Product colour | Black |
|---|---|
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | DS2208-SR7U2500AZW |
| EAN | 5704174063551 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
AFFORDABILITY AND SIMPLICITY DELIVERED
EASY TO DEPLOY
EASY TO USE
EASY TO MANAGE
EASY TO DEPLOY
EASY TO USE
EASY TO MANAGE
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Motion tolerance (cm/s) | 13 |
| Wavelength | 645 nm |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 2.0 |
| Standard interfaces | USB, RS-232, RS-485, Keyboard wedge |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption | 250 mA |
| Power source type | DC, USB |
| Input voltage | 4.5 - 5.5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 66 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 161.6 g |
| Technical details | |
| Built-in display | No |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Charging base | No |
| Cables included | USB |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |