USGFLEX100-EU0112F
Category: Hardware Firewalls
| SKU | USGFLEX100-EU0112F |
|---|---|
| EAN | 4718937630967 |
| Manufacturer | Zyxel |
| Availability | In Stock |
Precise Protection. Flexible Subscription.
Higher Precision Detection Uncovers Threats
Best Threat
Intelligence Alliance
High Assurance
Multi-layered Protection
Flexible
Subscription
for Your Need
Upgrade to Gain
Migrate without Pain
Best Threat
Intelligence Alliance
High Assurance
Multi-layered Protection
Flexible
Subscription
for Your Need
Upgrade to Gain
Migrate without Pain
| Data transmission | |
|---|---|
| Firewall throughput | 0.9 Gbit/s |
| VPN throughput | 0.27 Gbit/s |
| Firewall throughput | 900 Mbit/s |
| VPN throughput | 270 Mbit/s |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 989810 h |
| Heat dissipation | 42.65 BTU/h |
| Certification | DCC, CE, C-Tick, LVD |
| Network | |
| Number of VPN connections | 100 |
| VPN tunnels quantity | 64 |
| Number of VLANs | 8 |
| Concurrent SSL/VPN connections (maximum) | 30 |
| Security | |
| Security algorithms | IPSec, SSL/TLS |
| VPN support | IKEv2, IPSec, SSL, L2TP/IPSec |
| Management features | |
| URL filtering | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Design | |
| Built-in fan | No |
| Power | |
| Input current | 2 A |
| Power consumption (max) | 12.5 W |
| Certificates | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 850 g |
| Width | 216 mm |
| Depth | 147.3 mm |
| Height | 33 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 284 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 100 mm |