Zyxel XGS1010-12-ZZ0102F network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Grey
SKU
XGS1010-12-ZZ0102F
Login for pricing
In Stock:
9 available
XGS1010-12,8-Port Gigabit Unmanaged Switch with 8-Port 1G + 2-Port 2.5G + 2-Port SFP+
Category: Network Switches
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 8 |
| SKU | XGS1010-12-ZZ0102F |
| EAN | 4718937633708 |
| Manufacturer | Zyxel |
| Availability | In Stock |
12-Port 10G SFP+ Unmanaged Multi-Gigabit Switch provides high performance and simplified controls
Maximums the flexibility for your network.
Experience hyper-fast 2.5G networking!
10G SFP+ Ultra Speed Uplink.
QoS for Better Traffic Control.
Easy to Use, No Setup Required.
Saving energy and space.
10G SFP+ Ultra Speed Uplink.
Saving energy and space.
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | No |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 12000 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 66 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 49 Mpps |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Memory | |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 15.61 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1.5 A |
| DC input voltage | 12 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 250 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 768 g |
| Packaging data | |
| Package width | 306 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 64 mm |