Zyxel XGS1210-12-ZZ0102F network switch Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Grey
SKU
XGS1210-12-ZZ0102F
Login for pricing
In Stock:
1 available
XGS1210-12,8-Port Gigabit webmanaged Switch with 8 port 1G + 2-Port 2.5G + 2-Port SFP+
Category: Network Switches
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
|---|---|
| Ports quantity | 8 |
| SKU | XGS1210-12-ZZ0102F |
| EAN | 4718937633715 |
| Manufacturer | Zyxel |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Maximums the flexibility for your network.
Experience hyper-fast 2.5G networking!
10G SFP+ ultra-speed uplink
Easy management with intuitive GUI
Comprehensive smart features
Saving energy and space.
10G SFP+ ultra-speed uplink
Comprehensive smart features
Saving energy and space.
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 12000 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 66 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 49 Mpps |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Power | |
| Power consumption (max) | 15.61 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1.5 A |
| DC input voltage | 12 V |
| Power source | AC/DC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 250 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 768 g |
| Packaging data | |
| Package width | 306 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 64 mm |