XGS2220-30-GB0101F
Login for pricing
In Stock: 4 available
24-port GbE L3 Access Switch with 6 10G Uplink
More Information
Power over ethernet No
Ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Ports quantity 24
SKU XGS2220-30-GB0101F
EAN 4718937624959
The XGS2220 Series is a family of Layer 3 access Switches that consists of six models, including PoE, Non PoE and Fiber options. Non PoE models offer Gigabit desktop ports for everyday network access; PoE models allow flexible options with larger PoE budgets and a mix of 60 W and 30 W ports to power devices like the latest WiFi 6/6E Wireless Access Points; The Fiber model aims to achieve business connectivity for high fiber port density requirement.
Flexible 10G For Converged Networking Applications
Multiple Power Budget options
PoE models come with 10 ports of PoE++ (IEEE 802.3bt) offering up to 60 W per port and 16-40 ports of PoE+ (IEEE 802.3at) delivering up to 30 W per port to meet a variety of applications, including the latest generation of Wireless Access Points.
Within the range, the 3 PoE models of 30HP, 54HP and 54FP can offer larger Power budgets of 400 W, 600 W and 960 W respectively, allowing flexibility in powering a full range of PoE devices efficiently for applications like VoIP, surveillance, high density networked AV applications and Zyxel’s compressive WiFi 6/6E AP portfolio.
Nebula, Manage It Your Way!
Anytime, Anywhere with
Nebula Mobile App
- Easy device onboarding: QR code scan
- At a glance of network status
- Remote control your network
- Reboot AP, Camera by PoE power cycle
- Block clients with unusual traffic
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP modules quantity0
Performance
Mean time between failures (MTBF)520.185 h
Power
Power consumption (max)37.62 W
Power supply includedYes
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power sourceAC
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)No
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 95%
Heat dissipation128.28 BTU/h
Weight & dimensions
Width441 mm
Depth270 mm
Height44 mm
Weight3.4 kg
Packaging content
Rack mount kitYes
Cables includedAC
Packaging data
Package width616 mm
Package depth355 mm
Package height107 mm
Package weight4.73 kg
Rack mount kitYes
Cables includedAC
Technical details
Product colourBlack
Compare Products
StarTech.com Industrial 8 Port Gigabit PoE+ Switch w/2 SFP MSA Slots - 30W - Layer/L2 Switch Hardened GbE Managed - Rugged High Power Gigabit Ethernet Network Switch IP-30/-40 C to 75 C