WCG1X65-UK
Login for pricing
In Stock: 68 available
1X65 Rapid Power 65W GaN Charger
More Information
Charger type Indoor
SKU WCG1X65-UK
EAN 9350784022998
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
1 USB-C using USB Power Delivery technology the charger automatically selects the most appropriate power output to suit each device and charge them safely. Comes complete with premium braided 2m USB-C charging cable. USB-C Port - USB-C Port - 65W (20V 3.25A) Max Charge any USB device – USB-C Power Delivery up to 65W Traditional chargers are specifically suited to the device they came with. This charger is different. Using the latest USB-C Power Delivery technology it can charge most late model laptops, tablets and phones. Using USB Power Delivery technology the charger automatically selects the most appropriate power output to suit each device and charge them safely. The charger can also charge USB devices that don’t support USB Power Delivery (requires a suitable adapter cable for devices which have a USB-A or Lightning charging port). Compact & Portable – Easy to use and carry Using the latest GaN charging technology, we’ve been able to make our chargers 50% smaller than traditional chargers and eliminated the need for a bulky cable to connect the charger to the power outlet. The result is a take-anywhere charger that can be thrown in a laptop bag for on the road use without taking up valuable space and weighing you down. The latest GaN technology The ALOGIC Rapid Power USB-C Charger incorporates GaN “Gallium Nitride”, a next-generation semiconductor that replaces silicon & enables very high energy & power in a very small compact & portable size. The 65W GaN charger lets you charge any USB-C equipped devices such as laptop, tablets & phones etc simultaneously at the highest possible speed. Guaranteed Performance Unlike many of its competitors, this device has undergone rigorous testing to prove that it complies with all USB standards. The device has met stringent standards and earned certification from the USB Industry Foundation – the body that governs USB standards. The charger is certified to meet and exceed all international regulatory standards and features multiple safety functions such as over current protection, over voltage protection, short circuit protection & over temperature protection.
Power source typeAC
USB Type-C ports quantity1
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery revision3.0
USB Power Delivery up to65 W
Power plug typeType G
Input current1.7 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
AC adapter output current3.25 A
Maximum output voltage20 V
Weight & dimensions
Width29 mm
Depth50 mm
Height56 mm