WCG2X63-UK
Login for pricing
In Stock: 185 available
2X63 Rapid Power 63W GaN Charger
More Information
Charger type Indoor
SKU WCG2X63-UK
EAN 9350784022936
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
2 USB-C ports using USB Power Delivery technology charges 2 USB-C equipped devices such as laptop, tablets & phones etc simultaneously at the highest possible speed. Comes complete with premium braided 2m USB-C charging cable. 63W Max | USB-C #1 single output: PD3.0 (5,9,15,20V/3A) - 60W* | USB-C #2 single output: PD3.0 (5V/3A, 9V/2A) - 18W | USB-C #1 + #2 output: USB-C #1 45W + USB-C #2 18W Charge any USB device – USB-C Power Delivery up to 63W Traditional chargers are specifically suited to the device they came with. This charger is different. Using the latest USB-C Power Delivery technology it can charge most late model laptops, tablets and phones. Using USB Power Delivery technology the charger automatically selects the most appropriate power output to suit each device and charge them safely. This charger can provide up to 60W of power to high powered devices but can also safely charge lower powered devices such as mobile phones. The latest GaN technology The ALOGIC Rapid Power USB-C Charger incorporates GaN “Gallium Nitride”, a next-generation semiconductor that replaces silicon & enables very high energy & power in a very small compact & portable size. The 63W GaN charger lets you charge any 2 USB-C equipped devices such as laptop, tablets & phones etc simultaneously at the highest possible speed. Compact & Portable – Easy to use and carry Using the latest GaN charging technology, we’ve been able to make our chargers 50% smaller than traditional chargers and eliminated the need for a bulky cable to connect the charger to the power outlet. The result is a take-anywhere charger that can be thrown in a laptop bag for on the road use without taking up valuable space and weighing you down. Charge Multiple Devices at the Same Time Ditch the collection of chargers you use for your different devices and charge them all using a single, convenient charger. The charger is certified to meet and exceed all international regulatory standards and features multiple safety functions such as over current protection, over voltage protection, short circuit protection & over temperature protection.
Power source typeAC
USB Type-C ports quantity2
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery revision3.0
USB Power Delivery up to63 W
Power
Port 2 output current2 A
Port 1 output current3 A
Power plug typeType G
Input current1.5 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage20 V
Weight & dimensions
Width29.5 mm
Depth63 mm
Height66 mm