ALOGIC WCG1X100-UK mobile device charger White Indoor
SKU
WCG1X100-UK
Login for pricing
In Stock: 65 available
1X100 Rapid Power 100W GaN Charger
More Information
Charger type Indoor
SKU WCG1X100-UK
EAN 9350784022981
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
1 USB-C to provide up to 100W of power to high powered devices – the maximum amount supported by the USB Power Delivery standard. Comes complete with premium braided 2m USB-C charging cable. USB-C Port - 100W (20V 5A) Max Charge any USB-C device with 100W USB-C Power Delivery Traditional chargers are specifically suited to the device they came with. This charger is different. Using the latest USB-C Power Delivery technology it can charge most late model laptops, tablets and phones. Using USB Power Delivery technology the charger automatically selects the most appropriate power output to suit each device and charge them safely. This charger can provide up to 100W of power to high powered devices –the maximum amount supported by the USB Power Delivery standard. The charger can also charge USB devices that don’t support USB Power Delivery (requires a suitable adapter cable for devices which have a USB-A or Lightning charging port). Compact & Portable – Easy to use and carry Using the latest GaN charging technology, we’ve been able to make our chargers 50% smaller than traditional chargers and eliminated the need for a bulky cable to connect the charger to the power outlet. The result is a take-anywhere charger that can be thrown in a laptop bag for on the road use without taking up valuable space and weighing you down. The latest GaN technology The ALOGIC Rapid Power USB-C Charger incorporates GaN “Gallium Nitride”, a next-generation semiconductor that replaces svilicon & enables very high energy & power in a very small compact & portable size. The 100W GaN charger lets you charge any USB-C equipped devices such as laptop, tablets & phones etc simultaneously at the highest possible speed. Guaranteed Performance Unlike many of its competitors, this device has undergone rigorous testing to prove that it complies with all USB standards. The device has met stringent standards and earned certificationfrom the USB Industry Foundation –the body that governs USB standards. The chargeris certified to meet and exceed all international regulatory standards and features multiple safety functions such as over current protection, over voltage protection, short circuit protection & over temperature protection.
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
USB Type-C ports quantity1
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery revision3.0
USB Power Delivery up to100 W
Design
Product colourWhite
Cable length2 m
Power
Power plug typeType G
Input current1.5 A
Output current5000 mA
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage20 V
Technical details
Cables includedUSB Type-C to USB Type-C
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
ManualYes
Ports & interfaces
Cable length2 m
Weight & dimensions
Width29.5 mm
Depth68 mm
Height70 mm