WCG4X100-UK
Login for pricing
In Stock: 110 available
4X100 Rapid Power 100W GaN Charger
More Information
Charger type Indoor
SKU WCG4X100-UK
EAN 9350784022943
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
2 x USB-C and 2 x USB-A ports for fast and convenient charging of up to four devices simultaneously. Comes complete with premium braided 2m USB-C charging cable. USB-C #1 single output: PD3.0 (5,9,15V/3A, 20V/5A) - 100W | USB-C #2 single output: PD3.0 (5V/3A, 9V/2A) - 18W | USB-A #1 + #2 output: 5V/3.4A - 17W Charge any USB device – USB-C Power Delivery 100W Traditional chargers are specifically suited to the device they came with. This charger is different. Using the latest USB-C Power Delivery technology it can charge most late model laptops, tablets and phones. Using USB Power Delivery technology the charger automatically selects the most appropriate power output to suit each device and charge them safely. This charger can provide up to 100W of power to high powered devices – the maximum amount supported by the USB Power Delivery standard. The charger is also equipped with USB-A ports to allow charging mobile devices with legacy USB-A charging cables. The latest GaN technology The ALOGIC Rapid Power USB-C Charger incorporates GaN “Gallium Nitride”, a next-generation semiconductor that replaces silicon & enables very high energy & power in a very small compact & portable size. The 100W GaN charger lets you charge any 2 USB-C & USB-A equipped devices such as laptop, tablets & phones etc simultaneously at the highest possible speed. Compact & Portable – Easy to use and carry Using the latest GaN charging technology, we’ve been able to make our chargers 50% smaller than traditional chargers and eliminated the need for a bulky cable to connect the charger to the power outlet. The result is a take-anywhere charger that can be thrown in a laptop bag for on the road use without taking up valuable space and weighing you down. Charge Multiple Devices at the Same Time Ditch the collection of chargers you use for your different devices and charge them all using a single, convenient charger. Certified Safe – Meets and Exceeds All Safety Standards The charger is certified to meet and exceed all international regulatory standards and features multiple safety functions such as over current protection, over voltage protection, short circuit protection & over temperature protection.
Performance
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
Power source typeAC
USB Type-C ports quantity2
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery revision3.0
USB Power Delivery up to100 W
Power
Port 2 output current5 A
Port 1 output current3 A
Power plug typeType G
Input current1.6 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage20 V
Minimum output voltage5 V
Port 3 output current2 A
Weight & dimensions
Width29.5 mm
Depth80 mm
Height80 mm
Weight254 g
Packaging data
Packaging content
Colour
Product colourWhite
Other features
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC 4X100 White Indoor
Hot Product
ALOGIC 4X100 White Indoor Login for pricing
Socket Mobile QX Stand Charging Mount Black, Silver Indoor
New
Socket Mobile QX Stand Charging Mount... Login for pricing
Socket Mobile DuraCase Charging Adapter Socket Mobile DuraCase Charging Adapter Login for pricing
StarTech.com 7-Port USB Charging Station with 5x 1A Ports and 2x 2A Ports StarTech.com 7-Port USB Charging Stati... Login for pricing