ALOGIC DUPRMX2-100 laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey, Black
SKU
DUPRMX2-100
Login for pricing
In Stock:
3 available
MX2 USB-C Dual Display DP Alt. Mode Docking Station – With 100W Power Delivery
- Designed to expand the capabilities of any laptop
- Engineered for compatibility across all Windows and MacOS OS laptops
Category: Laptop Docks & Port Replicators
| Product colour | Grey,Black |
|---|---|
| SKU | DUPRMX2-100 |
| EAN | 9350784025531 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
SIMPLIFIED CONNECTIVITY -DP Alt. Mode Technology
SINGLE 5K DISPLAY WITH MAC
DUAL 4K DISPLAY WITH WINDOWS
Windows users can plug into the MX2 to run up to two ultra-polished external displays.
SINGLE 5K DISPLAY WITH MAC
DUAL 4K DISPLAY WITH WINDOWS
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 135 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | Universal |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 4K Ultra HD |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Storage | |
| Power | |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Power supply | 100 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 535 g |
| Width | 190 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 6.5 mm |