AOC G4 Q27G41ZDF computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black, Red
SKU
Q27G41ZDF
Login for pricing
In Stock: 41 available
Screen size (inch) 26.5, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 240 Hz, Panel type QD - OLED, HDMI HDMI 2.0 x 1, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
More Information
SKU Q27G41ZDF
EAN 4038986183147
Manufacturer AOC
Availability In Stock
Product Family G4
View PDF
Three-Year Warranty OLED
Three-Year Warranty OLED
QHD Resolution
QHD Resolution
Live the game at its best with HDR10
Low Input Lag
Low Input Lag
Dominate your gaming sessions with the Q27G41ZDF QD-OLED monitor, delivering stunning QHD clarity and ultra-smooth 240Hz performance
Meet the Q27G41ZDF Gaming Monitor, powered by QD-OLED technology for exceptional colour accuracy, deep contrast, and lifelike visuals. With QHD resolution at 240Hz, G-Sync Compatible, and low input lag, gameplay stays fluid and responsive in every moment. HDR10 support enhances brightness and detail, ensuring immersive scenes across genres. Backed by a 3-year warranty, customizable with G-Menu, and built with gamer-focused reliability, the Q27G41ZDF is designed to deliver both performance and confidence for the long run.
Display
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density110.84 ppi
Maximum refresh rate240 Hz
sRGB coverage (typical)147.6%
Adobe RGB coverage98%
HD typeQuad HD
Display technologyQD-OLED
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2292 x 0.2292 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal67.3 cm (26.5")
Contrast ratio (typical)150000:1
Surface hardness2H
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage99.1%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)67.3 cm
Colour gamut standardAdobe RGB, DCI-P3, sRGB
Management features
Picture-in-PictureYes
Performance
Low Blue Light technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack, Red
Detachable standYes
Bezel thickness typeFrameless
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)355.3 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)609.3 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack, Red
Front bezel colourBlack
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE
Power supply typeInternal
Weight (with stand)4.95 kg
Surface hardness2H
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-3 - 21.5°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)63 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours21 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)355.3 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)609.3 mm
Width (with stand)609.3 mm
Depth (with stand)190.5 mm
Height (with stand)454.3 mm
Weight (with stand)4.95 kg
Weight (without stand)4.11 kg
Package width780 mm
Package depth139 mm
Package height455 mm
Package weight8 kg
Packaging data
Package width780 mm
Package depth139 mm
Package height455 mm
Package weight8 kg
Cables includedHDMI, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Other features
DCI-P3 coverage99.1%
Bezel thickness typeFrameless
Warranty period3 year(s)
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Compliance certificatesCE
Height (without stand)355.3 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)609.3 mm
Compare Products
Product AOC G4 Q27G41ZDF computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black, Red
Hot Product
AOC G4 Q27G41ZDF computer monitor 67.3... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing