SRT1500RMXLI
Login for pricing
In Stock: 19 available
Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Rackmount 2U, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit
More Information
Output power capacity 1.5 kVA
Product colour Black
Output power 1500 W
Form factor Rackmount
SKU SRT1500RMXLI
EAN 0731304340287
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Stay always online and prevent data loss
Extend the runtime
Availability
Safety
Ease of use
Network Management Card
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You can also switch off non-critical loads; this extends the runtime for critical equipment.
Included in the box
1x SRT1500RMXLI
1x USB cable
2x C13 to C14 power cord 2m
1x Software CD with Powershute Serial Edition
1x Documentation CD
1x Rack mounting materials
2x Rack mounting brackets
2x Rack mounting support rails
Power
Output power1500 W
Input operation voltage (min)50 V
Input operation voltage (max)150 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Crest factor3:1
Output power capacity1.5 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlet typesIEC 60320
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
LED indicatorsStatus
Noise level50 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Output power1500 W
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level50 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Hot-swap batteryYes
Design
International Protection (IP) codeIP20
Form factorRackmount
LED indicatorsStatus
Product colourBlack
CertificationCE, EAC
Cable length1.83 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)2577.53
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationCE, EAC
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
ManualYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm
Weight21 kg
Width432 mm
Package weight29.6 kg
Height85 mm
Depth505 mm
Packaging data
ManualYes
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm