APC Smart-UPS X SMX1500RMI2U - 1500VA, 8x C13 output, USB, expandable runtime
SKU
SMX1500RMI2U
Login for pricing
In Stock:
12 available
Smart-UPS X, Line Interactive, 1500VA, Rack/tower convertible 2U, 230V, 8x C13 IEC, SmartSlot, Extended runtime
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Always stay online and prevent data loss
Extend the runtime
A runtime of several hours is even possible.
Safety
Network Management Card
Easy to use
This APC Smart-UPS SMX is easy to operate thanks to the LCD screen.
Rack/tower convertible
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You can also switch off non-critical loads; this extends the runtime for critical equipment.
Extend the runtime
Safety
Network Management Card
Easy to use
Rack/tower convertible
Extend the lifespan
Warranty extension
| Power | |
|---|---|
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Output power | 1200 W |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Surge energy rating | 645 J |
| Efficiency | 98.5% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Performance | |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Output power | 1200 W |
| Efficiency | 98.5% |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 311 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 17.2 min |
| Typical backup time at full load | 5.8 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Design | |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH, PEP, EOLI |
| Cable length | 1.83 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1419.64 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Packaging content | Removable support feet |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 589 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Certificates | |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 589 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 24.8 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Other features | |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
You may also be interested in
| Product |
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2U - 1500VA,...
Login for pricing
Recommended
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...