FAN12025PWM
Login for pricing
In Stock: 12 available
StarTech.com 120x25mm Computer Case Fan with PWM - Pulse Width Modulation Connector - computer cooling Fan - pwm Fan - 120mm Fan
More Information
Suitable for Computer case
Type Fan
SKU FAN12025PWM
EAN 0065030845335
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Add a Variable Speed, PWM-controlled Cooling Fan to your Computer Case
The FAN12025PWM 120mm PWM Case Fan adds an efficient air cooling solution to computer cases or other enclosures to help ensure optimal performance from internal components.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Performance
Suitable locationComputer case
Noise level (high speed)39 dB
TypeFan
Operating temperature (T-T)-10 - 70 °C
Fan diameter12 cm
Mean time between failures (MTBF)40000 h
Design
MaterialPlastic
Product colourBlack
Technical details
Noise level (high speed)39 dB
Fan diameter12 cm
MaterialPlastic
Connector(s)1 - Molex Fan (4 pin; PWM)
Power
Voltage12 V
Rated current0.32 A
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 65%
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Package depth201 mm
Package width145 mm
Package height32 mm
Package weight188 g
Weight128 g
Endurance
Packaging data
Package depth201 mm
Package width145 mm
Package height32 mm
Package weight188 g
Other features
Fan performance78.41 cfm
Rotational speed220 RPM
Dimensions (WxDxH)120 x 120 x 25 mm
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 120x25mm Computer Case Fan with PWM – Pulse Width Modulation Connector StarTech.com 120x25mm Computer Case Fa... Login for pricing
StarTech.com 120x25mm Dual Ball Bearing Computer Case Fan w/ LP4 Connector StarTech.com 120x25mm Dual Ball Bearin... Login for pricing
StarTech.com 80x25mm Computer Case Fan with PWM – Pulse Width Modulation Connector StarTech.com 80x25mm Computer Case Fan... Login for pricing
StarTech.com 90x25mm High Air Flow Dual Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 StarTech.com 90x25mm High Air Flow Dua... Login for pricing