Cisco PWR-C1-350WAC-P= network switch component Power supply
SKU
PWR-C1-350WAC-P=
Login for pricing
In Stock: 48 available
PWR-C1-350WAC-P=, 350 Watt, AC 100-240 V, -56 V, 6.25A, Black
More Information
SKU PWR-C1-350WAC-P=
EAN 0889728133562
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
PWR-C1-350WAC-P 350 W AC Platinum certified power supply module Power Supply Modules Overview The switch operates with either one or two active power supply modules. A switch that is part of a StackPower stack operates with power that is supplied by other stack switches. You can use two AC modules or one module and blank cover. All power supply modules have internal fans. All switches ship with a blank cover in the second power supply slot.
Features
Product typePower supply
MaterialMetal
Product colourBlack
Heat dissipation1194 BTU/h
Harmonized System (HS) code85177900
Colour
Product colourBlack
Technical details
MaterialMetal
Height40.1 mm
Heat dissipation1194 BTU/h
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Total power350 W
Maximum current4 A
DC output voltage-56 V
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating temperature (T-T)-5 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Weight1.2 kg
Height40.1 mm
Width82.5 mm
Depth309.9 mm
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Cisco PWR-C1-350WAC-P= network switch component Power supply
New
Cisco PWR-C1-350WAC-P= network switch... Login for pricing
HPE Aruba Networking X372 54VDC 1050W 110‑240VAC PS network switch component Power supply HPE Aruba Networking X372 54VDC 1050W... Login for pricing
Cisco PWR-C6-600WAC= network switch component Power supply
Hot Product
Cisco PWR-C6-600WAC= network switch co... Login for pricing
HPE Aruba Networking X372 54VDC 1050W 110-240VAC Power Supply
Bestseller
HPE Aruba Networking X372 54VDC 1050W... Login for pricing
HPE Aruba Networking 5400R 700W PoE+ zl2 network switch component Power supply HPE Aruba Networking 5400R 700W PoE+ z... Login for pricing