Cisco PWR-IE50W-AC-L= power adapter/inverter Indoor 50 W Grey
SKU
PWR-IE50W-AC-L=
Login for pricing
In Stock: 1 available
50W AC to DC power supply
More Information
Purpose Network switch
Power supply type Indoor
SKU PWR-IE50W-AC-L=
EAN 0889728211611
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
Features
Input current1.2 A
International Protection (IP) codeIP20
Input voltage100 - 240 V
Output power50 W
Output voltage24 - 28 V
Output current2.1 A
Power supply typeIndoor
PurposeNetwork switch
Power protection featuresOver current, Over voltage, Overheating, Short circuit
Power current typeAC-to-DC
Product colourGrey
Lifetime2255613 h
Input frequency50/60 Hz
Maximum input voltage240 V
Nominal output voltage24 V
Power
Input current1.2 A
Input voltage100 - 240 V
Output power50 W
Output voltage24 - 28 V
Output current2.1 A
Performance
Power current typeAC-to-DC
Design
Product colourGrey
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Weight180 g
Width30 mm
Depth89.5 mm
Height75 mm
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Compliance certificatesCE
You may also be interested in
Compare Products
Product Cisco PWR-IE50W-AC-L= power adapter/inverter Indoor 50 W Grey Cisco PWR-IE50W-AC-L= power adapter/in... Login for pricing
Cisco PWR-IE65W-PC-AC= power adapter/inverter Indoor 65 W Black Cisco PWR-IE65W-PC-AC= power adapter/i... Login for pricing
Gamber-Johnson 7300-0305 power adapter/inverter Indoor 90 W Black Gamber-Johnson 7300-0305 power adapter... Login for pricing