CyberPower BP48VP2U02 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
SKU
BP48VP2U02
Login for pricing
In Stock: 1 available
8 Cells, 12V, 9Ah, 433x500x86.5mm, 34.7kg, Black
  • Rack/Tower Convertible Configurations
  • Sealed Lead-acid Batteries
  • Built-in charger for Extended Battery Module (EBM)
  • Hot-swappable Batteries
  • EBM Expansion Capability
  • Metal Housing
More Information
SKU BP48VP2U02
EAN 4712856277524
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
BP48VP2U02
Battery Hot-swap
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity9 Ah
Battery voltage12 V
Hot-swap batteryYes
Number of batteries included8 pc(s)
Product colourBlack
Battery recharge time6 h
Country of originChina
Technical details
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code8504909000
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight30 kg
Width433 mm
Height86.5 mm
Depth500 mm
Packaging data
Package width560 mm
Package height275 mm
Package depth620 mm
Package weight36.6 kg
Package weight36.6 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower BP48VP2U02 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah CyberPower BP48VP2U02 UPS battery Seal... Login for pricing
APC Battery Replacement Cartridge RBC43 (OEM)
Bestseller
APC Battery Replacement Cartridge RBC4... Login for pricing
APC Battery Replacement Cartridge RBC55 (OEM)
Hot Product
APC Battery Replacement Cartridge RBC5... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing