DMS-1250-18P/B
Login for pricing
In Stock:
3 available
16 x 100/1000/2.5GBASE-T PoE, 2 x 10G SFP+, 120 Gbps, 89.29 Mpps, 440 x 250 x 44 mm, 3.524 kg
- 16 Ports 2.5GE PoE for downlink
- 2 Ports 10G SFP+ for uplink
- PoE IEEE802.3af/at/bt options, power budget 370W
- 6kV surge protection on all 2.5G ethernet ports
- Support LACP 802.3ad Link Aggregation
- Support Static Routing & Loopback Detection
- Support Spanning Tree Protocol(STP/RSTP/MSTP)
- AAA support for RADIUS/TACACS+
- Support D-Link Safeguard Engine
- Manage through the Nuclias Network Controller
Category: Network Switches
| SKU | DMS-1250-18P/B |
|---|---|
| EAN | 0790069477843 |
| Manufacturer | D-Link |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Highlights
10G Uplink Connections
Power over Ethernet
PoE+ (30W) or PoE++ (90W) options to simultaneously power multiple types of PoE devices with various power draw requirements
Highlights
10G Uplink Connections
Power over Ethernet
| Management features | |
|---|---|
| Traffic classification | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2+ |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Power connector | AC-in jack |
| Network | |
| Active link detection | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 12000 |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 120 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 89.29 Mpps |
| Number of VLANs | 4096 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Performance | |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 443.84 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.52 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Mobile network | |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
D-Link 18-Port 2.5G Multi-Gigabit PoE+...
Login for pricing
Axis 5801-693 network switch Managed G...
Popular
Axis 01633-001 network switch Managed...
Bestseller
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP...