Eaton 5PX1000IRT2UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 1000 W 8 AC outlet(s)
SKU
5PX1000IRT2UG2BS
Login for pricing
In Stock: 2 available
5PX Gen2 UPS, Line-interactive, 1000 VA, 1000 W, Input C14, Output 8 x C13, Rack/tower, 2U, with BS input cord
More Information
Output power capacity 1 kVA
Product colour Black,Silver
Output power 1000 W
Form factor Rackmount
SKU 5PX1000IRT2UG2BS
EAN 3553340620843
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Power
Output power factor1
Output power1000 W
Input operation voltage (min)150 V
Input operation voltage (max)294 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Power factor1
Output power capacity1 kVA
Performance
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of output phases1
Number of input phases1
Power protection featuresOverdischarge
Noise level40 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Output power1000 W
Power factor1
Noise level40 dB
Input frequency47/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
USB port typeUSB Type-B
Battery
Number of batteries supported4
Battery voltage12 V
Battery capacity7 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Automatic battery testYes
Design
Form factorRackmount
Product colourBlack, Silver
CertificationIEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA 22.2 cTUVus EAC Cm Ukr UKCA
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE, REACH, RoHS
Weight & dimensions
Weight19.8 kg
Width498 mm
Height240 mm
Depth585 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedInput power cable, Serial, USB cable
Rack mount kitYes
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 5PX1000IRT2UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 1000 W 8 AC outlet(s)