Eaton 5PX1500IRT2UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 1500 W 8 AC outlet(s)
SKU
5PX1500IRT2UG2BS
Login for pricing
In Stock: 30 available
5PX Gen2 UPS, Line-interactive, 1500 VA, 1500 W, Input C14, Output 8 x C13, Rack/tower, 2U, with BS input cord
More Information
Output power capacity 1.5 kVA
Product colour Black,Silver
Output power 1500 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 5PX1500IRT2UG2BS
EAN 3553340620850
Output power factor1
Output power1500 W
Input operation voltage (min)150 V
Input operation voltage (max)294 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Power factor1
Output power capacity1.5 kVA
Output power factor1
Output power1500 W
Battery
Number of batteries supported4
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Weight & dimensions
Weight22.5 kg
Width498 mm
Height240 mm
Depth585 mm
Compare Products
Product Eaton 5PX1500IRT2UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 1500 W 8 AC outlet(s)