Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s)
SKU
5PX2200IRT3UG2BS
Login for pricing
In Stock: 2 available
5PX Gen2 UPS, Line-interactive, 2200 VA, 2200 W, Input C20, Output 8 x C13, (2) C19, Rack/tower, 3U, with BS input cord
More Information
Output power capacity 2.2 kVA
Product colour Black,Silver
Output power 2200 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU 5PX2200IRT3UG2BS
EAN 3553340620874
Output power factor1
Output power2200 W
Input operation voltage (min)150 V
Input operation voltage (max)294 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Power factor1
Output power capacity2.2 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Output power factor1
Output power2200 W
Battery
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Battery capacity7 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load6 min
Product colourBlack, Silver
CertificationIEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA 22.2 cTUVus EAC Cm UKCA Ukr
Cable length1.8 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Weight & dimensions
Weight28.7 kg
Width588 mm
Height290 mm
Depth770 mm
Certificates
Compare Products
Product Eaton 5PX2200IRT3UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s)