Eaton 5PXEBM48RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
SKU
5PXEBM48RT2UG2
Login for pricing
In Stock: 4 available
Eaton 5PX Gen2 extended battery module (EBM), 48 V, Rack/tower, 2U
More Information
SKU 5PXEBM48RT2UG2
EAN 0743172104700
Battery capacity9 Ah
Battery voltage12 V
Number of batteries included12 pc(s)
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code85044095
Compliance certificatesCE, REACH, RoHS
Weight & dimensions
Weight27.8 kg
Width438 mm
Height85.5 mm
Depth448 mm
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 5PXEBM48RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah Eaton 5PXEBM48RT2UG2 UPS battery Seale... Login for pricing
APC Battery Replacement Cartridge RBC43 (OEM)
Bestseller
APC Battery Replacement Cartridge RBC4... Login for pricing
APC Battery Replacement Cartridge RBC55 (OEM)
Hot Product
APC Battery Replacement Cartridge RBC5... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing